Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λεοντοπόλεως κυρός Διονύσιος. (1929-2012).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Χατζηβασιλείου γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια το 1929. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης από την οποία αποφοίτησε το 1955. Στη συνέχεια παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Παρίσι και στη Γενεύη (1955-1961). Διάκονος χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Οσίου Σάββα Αλεξανδρείας στις 26 Μαρτίου 1950 από τον Επίσκοπο Μαρεώτιδος Αθανάσιο και Πρεσβύτερος στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Χάλκης στις 28 Νοεμβρίου 1954 από τον Μητροπολίτη Ικονίου Ιάκωβο. Διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας (1959-1968). Στις 24 Νοεμβρίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ηλιουπόλεως και τοποθετήθηκε Πατριαρχικός Επίτροπος Καΐρου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Καρθαγένης Παρθένιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κεντρώας Αφρικής Κυπριανό και Άκκρας Ευστάθιο. Στις 15 Ιουνίου 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Μέμφιδος. Στις 26 Απριλίου 1988 εξελέγη Μητροπολίτης Νουβίας. Επί των ημερών του η Μητρόπολη Νουβίας μετωνομάστηκε σε "Χαρτούμ και παντός Σουδάν". Στις 12 Μαρτίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Λεοντοπόλεως. Διετέλεσε Γενικός Πατριαρχικός Επίτροπος (2004-2010) του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και Διευθυντής του Περιοδικού "Πάνταινος" (2004-2012). Εκοιμήθη στις 30 Αυγούστου 2012.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.