Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Καβάσων κυρός Φιλήμων. (1934-2012).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Φιλήμων Αγγελόπουλος-Αγιαννανίτης γεννήθηκε στην Λυών της Γαλλίας στις 30 Σεπτεμβρίου 1934. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1964. Το 1955 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πεντέλης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Μαρτίου 1959 από τον Μητροπολίτη Αιτωλίας και Ακαρνανίας Ιερόθεο και Πρεσβύτερος στις 25 Δεκεμβρίου 1960 από τον Μητροπολίτη Άρτης Ιγνάτιο. Από το 1964 μέχρι το 1979 υπηρέτησε ως Εφημέριος των Ιερών Ναών Αγ. Νικολάου Ιβραημίας, Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Πορτ-Σαϊδ, Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αλεξανδρείας και ως Ηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής Μονής Οσίου Σάββα Αλεξανδρείας. Στις 2 Δεκεμβρίου 1979 στον Ιερό Ναό Οσίου Σάββα Αλεξανδρείας χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κανώπου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πηλουσίου Βαρνάβας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ιωαννουπόλεως Παύλο και Ειρηνουπόλεως Φρουμέντιο. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παλαιού Καΐρου και Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Καρθαγένης από το 1987 μέχρι το 1990. Στις 13 Ιανουαρίου 1998 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 23 Νοεμβρίου 1999 εξελέγη Μητροπολίτης Νταρ ες Σαλαάμ (Ειρηνουπόλεως). Στις 4 Νοεμβρίου 2000 παραιτήθηκε. Στις 14 Μαρτίου 2003 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Καβάσων. Εκοιμήθη στις 3 Αυγούστου 2012.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.