Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Μεγάλης Θεουπόλεως Αντιοχείας, Συρίας, Αραβίας, Κιλικίας, Ιβηρίας
και Μεσοποταμίας και πάσης Ανατολής κυρός Ιγνάτιος (1920-2012).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο κατά κόσμον Χαμπίμπ (Αγάπιπος) Χαζίμ γεννήθηκε στο χωριό Μουχάρντεχ κοντά στην πόλη Χάμα της Συρίας την 1 Απριλίου 1920. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1941 και Πρεσβύτερος το 1945. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αγίου Σεργίου στο Παρίσι. Διετέλεσε Διευθυντής της Μπελεμεντίου Ακαδημίας του Λιβάνου από το 1961 μέχρι το 1966. Στις 18 Φεβρουαρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλμύρας. Στις 5 Αυγούστου 1966 εξελέγη Μητροπολίτης Λαοδικείας. Στις 2 Ιουλίου 1979 εξελέγη Πατριάρχης Αντιοχείας. Εκοιμήθη στις 5 Δεκεμβρίου 2012.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.