Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμορίου κυρός Ιωάννης. (1928-2012).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Χριστόδουλος Καλός ή Καλογεράκης γεννήθηκε στο Σικάγο στις 29 Μαρτίου 1928. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1955 από τον Επίσκοπο Ελαίας Αθηναγόρα και Πρεσβύτερος στις 21 Οκτωβρίου 1956 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις ενορίες Αγίου Δημητρίου Φωλ Ρίβερ Μασαχουσέτης, Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Μοντγκόμερυ Άλμπανυ, Αγίας Τριάδος Σάρλοτ Βορείου Καρολίνας, και Κοιμήσεως της Θεοτόκου Σόμερβιλ Μασαχουσέτης. Στις 17 Ιανουαρίου 1971 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Θερμών, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στο Χιούστον (1971-1974), στο Ντένβερ (1974-1977) και στο Σάρλοτ (1977-1979). Στις 15 Μαρτίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος της νεοϊδρυθείσης Επισκοπής Σάρλοτ. Το 1981 η έδρα της Επισκοπής μεταφέρθηκε στην Ατλάντα και ονομάστηκε Επίσκοπος Ατλάντας. Στις 15 Μαρτίου 1988 (1 Ιανουαρίου 1989) παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 15 Οκτωβρίου 1992 του δόθηκε ο τίτλος του Επισκόπου Αμορίου. Εκοιμήθη την 1 Δεκεμβρίου 2012.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 17 Δεκεμβρίου 2017.