Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Χριστουπόλεως κυρός Πέτρος. (1927-2012).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Παναγιώτης Δακτυλίδης γεννήθηκε στη Μύκονο στις 20 Ιανουαρίου 1927. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Σεπτεμβρίου 1951 και Πρεσβύτερος στις 20 Ιανουαρίου 1963 από τον Μητροπολίτη Κορινθίας Προκόπιο. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Κορινθίας (1951-1971). Επίσης υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Ζώνης Κυψέλης (1971-1985) και ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αθηνών (1985-1995). Το 1991 τοποθετήθηκε Διευθυντής Εκδόσεων της Αποστολικής Διακονίας και στις 26 Αυγούστου 1992 Γενικός Διευθυντής της Αποστολικής Διακονίας. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι το 2001. Στις 27 Ιανουαρίου 1995 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 11 Ιουνίου 2008 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στη Μύκονο στις 26 Δεκεμβρίου 2012.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 26 Απριλίου 2018.