Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Καισαρείας κυρός Βασίλειος. (1923-2012).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Χρήστος Μπλάτσος γεννήθηκε στο Άργος το 1923. Το 1939 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Ιουλίου 1946 από τον Αρχιεπίσκοπο Νεαπόλεως Παντελεήμονα και Πρεσβύτερος στις 23 Ιανουαρίου 1954 από τον Αρχιεπίσκοπο Σεβαστείας Αθηναγόρα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1950. Διετέλεσε Διευθυντής του περιοδικού "Νέα Σιών", Γραμματέας και από τις 8 Ιουνίου 1956 Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων. Στις 26 Αυγούστου 1962 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Ιορδάνου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Βενέδικτος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Θαβωρίου Βησσαρίωνα, Φιλαδελφείας Επιφάνιο, Γάζης Στέφανο και τον Μητροπολίτη Δράμας Φίλιππο. Παρέμεινε στη θέση του Αρχιγραμματέα μέχρι το 1981. Στις 20 Αυγούστου 1975 εξελέγη Μητροπολίτης Καισαρείας. Εκοιμήθη στις 3 Οκτωβρίου 2012.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.