Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ κύριος Αμφιλόχιος. (γεν. 1969).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Ανατολίεβιτς Μπονταρένκο γεννήθηκε στις 24 Ιουνίου 1969 στην κωμόπολη Κουρτσούμ (Kurchum) του Νομού Ανατολικού Καζαχστάν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Μαΐου 1994 και Πρεσβύτερος στις 25 Μαΐου 1994 από τον Αρχιεπίσκοπο Αλματύ και Σεμιμπαλαντίνσκ Αλέξιο. Στις 20 Αυγούστου 1998 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Ούστ Καμενογκόρσκ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην ενορία Προφήτου Ηλιού της πόλης Σερεμπιάνσκαγια του Καζαχστάν και από το 1998 στην ενορία Αγίας Σκέπης της πόλης Ούστ Καμενογκόρσκ του Καζαχστάν. Την 1 Μαΐου 1999 τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Ούστ Καμενογκόρσκ. Το 2007 τοποθετήθηκε Εφημέριος της ενορίας Ευαγγελισμού της Θεοτόκου της πόλης Παυλοντάρ του Καζαχστάν. Το 2010 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Τόμσκ. Το ίδιο έτος μετατέθηκε στον Ιερό Ναό Σωτήρος Χριστού της πόλης Άλμα Άτα του Καζαχστάν. Την 1 Ιανουαρίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Φεβρουαρίου 2012 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ούστ Καμενογκόρσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Αστανάς και Καζαχστάν Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Ιγνάτιο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 6 Μαΐου 2022 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2022.