Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βάνινο και Περεγιασλάβκας κύριος Αρίσταρχος. (γεν. 1965).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Πέτροβιτς Γιατσούριν γεννήθηκε στο Ζαγκόρσκ (σημερινό Σεργιέβ Ποσάντ) στις 16 Οκτωβρίου 1965. Το 1991 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Στις 19 Δεκεμβρίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Ιουνίου 1992 από τον Επίσκοπο Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής Μάρκο και Πρεσβύτερος στις 12 Σεπτεμβρίου 1993 από τον Αρχιεπίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Από το 1993 μέχρι το 1995 υπηρέτησε στη Λαύρα Αγίας Τριάδος στο Σεργιέβ Ποσάντ. Το 1995 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Χαμπαρόβου. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού της Γεννήσεως του Χριστού στο Χαμπαρόφσκ (1995-2000), Εφημέριος στον Ιερό Ναό Αγίου Αποστόλου Ιακώβου στο Μπιρομπιτζάν (2000-2003) και Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου της πόλης Ελμπάν στην περιοχή του Αμούρ (2003-2011). Στις 6 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αμούρ και Τσεγκντομίν. Στις 30 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Ωστόσο πριν ακόμη χειροτονηθεί στον βαθμό του Επισκόπου στις 27 Δεκεμβρίου 2011 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νικολαέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Χαμπαρόβου. Χειροτονήθηκε Επίσκοπος στη Μόσχα στις 25 Ιανουαρίου 2012. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Χαμπαρόβου και Πριαμούρ Ιγνάτιο, τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 14 Ιουλίου 2018 εξελέγη Επίσκοπος Βάνινο και Περεγιασλάβκας.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021.