Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σωζούσης κύριος Ιννοκέντιος. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Ιννοκέντιος Μπιακατόντα γεννήθηκε στην Ουγκάντα το 1964. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στον τομέα της Πατρολογίας στη Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού Βοστώνης, καθώς και στη Συμβουλευτική Ψυχολογία στο Σεμινάριο του Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας. Διετέλεσε Ακαδημαϊκός Διευθυντής στην Πατριαρχική Σχολή Κένυας «Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος Γ΄» και Αντιπρύτανης στο Ορθόδοξο Κολλέγιο Κένυας. Υπηρέτησε επίσης ως Πατριαρχικός Επίτροπος Νοτίου Σουδάν και Εφημέριος του Πατριαρχικού Ναού Αγίων Αναργύρων στο Ναϊρόμπι. Στις 6 Δεκεμβρίου 2012 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπουρούντι και Ρουάντας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πηλουσίου Καλλίνικο, Κένυας Μακάριο, Τριπόλεως Θεοφύλακτο, Μουάνζας Ιερώνυμο, Ζάμπιας Ιωακείμ, Άκκρας Σάββα και τους Επισκόπους Νιτρίας Νικόδημο και Βαβυλώνος Νήφωνα. Την 1 Δεκεμβρίου 2023 υπέβαλε την παραίτησή του, η οποία έγινε αποδεκτή από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στις 15 Φεβρουαρίου 2024. Ταυτόχρονα τοποθετήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Σωζούσης.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2024.