Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σορμώβου κύριος Ιννοκέντιος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Στεπάνοβιτς Βασέτσκη γεννήθηκε στο Πιατιγκόρσκ του Νομού Σταυρουπόλεως στις 16 Απριλίου 1977. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1998 από τον Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Γεδεών και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 2001 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 25 Ιανουαρίου 1998 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σταυρουπόλεως (1998-2011) και στην Επισκοπή Τσελιάμπινσκ (2011-2012). Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σταυρουπόλεως το 1999 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2005. Στις 26 Αυγούστου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Οκτωβρίου 2012 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μαγκνιτογκόρσκ και Βερχνεουράλσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Θεοφάνη και τους Επισκόπους Πιατιγκόρσκ και Τσερκέσκ Θεοφύλακτο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 30 Αυγούστου 2019 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Γελάμπουγκας, Βικάριος της Επισκοπής Καζάν. Στις 27 Μαΐου 2022 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σορμώβου, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2022.