Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μπουένος ’υρες κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1976).

Ο Ιωσήφ Μπος γεννήθηκε στην Κόρδοβα της Αργεντινής στις 7 Σεπτεμβρίου 1976. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Μπελεμεντίου Λιβάνου και τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης από την οποία αποφοίτησε το 2002. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1997 από τον Μητροπολίτη Σασίμων Γεννάδιο και Πρεσβύτερος το 2000 από τον Μητροπολίτη Μπουένος ’υρες Γεννάδιο. Το 2006 ολοκλήρωσε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2012 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 19 Αυγούστου 2012 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πατάρων, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μπουένος ’υρες. Τη χειροτονία τέλεσε στον Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Μπουένος ’υρες ο Μητροπολίτης Μπουένος ’υρες Ταράσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο (Πατριαρχείο Σερβίας), Μπουένος ’υρες Σιλουανό (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Προύσης Ελπιδοφόρο και τους Επισκόπους Σινώπης Αθηναγόρα και Αβύδου Κύριλλο. Στις 29 Νοεμβρίου 2019 εξελέγη Μητροπολίτης Μπουένος ’υρες.