Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζαράισκ κύριος Κωνσταντίνος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Κωνσταντίνοβιτς Οστρόβσκη γεννήθηκε στη Μόσχα στις 3 Αυγούστου 1977. Στις 6 Ιανουαρίου 2001 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2001 από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο και Πρεσβύτερος στις 2 Δεκεμβρίου 2002 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1999 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2003. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 29 Ιουλίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Αυγούστου 2012 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζαράισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Βερεγίας Ευγένιο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 13 Απριλίου 2021 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Κρουτίτσης και Κολόμνας. Στις 25 Αυγούστου 2022 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχη Μόσχας.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 26 Αυγούστου 2022.