Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μπουζαίου κυρός Επιφάνιος. (1932-2013).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Γαβριήλ Νοροτσέλ γεννήθηκε στο χωριό Μαλίνι της Κομητείας Σουτσεάβας της Ρουμανίας στις 14 Δεκεμβρίου 1932. Σπούδασε τη Θεολογία στο Θεολογικό Ινστιτούτο Βουκουρεστίου και ακολούθως στις Θεολογικές Ακαδημίες Σόφιας (1959-1961) και Μόσχας (1962-1964). Στις 14 Απριλίου 1953 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Μαΐου 1953 από τον Μητροπολίτη Μολδαβίας Σεβαστιανό και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1967 από τον Μητροπολίτη Μολδαβίας Ιουστίνο. Την 1 Ιανουαρίου 1971 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νεάμτ από το 1971 μέχρι το 1975. Στις 9 Νοεμβρίου 1975 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Κωνστάντζας τιτουλάριος Επίσκοπος Τομιτάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τόμιδος. Στις 25 Απριλίου 1982 εξελέγη Επίσκοπος Μπουζαίου. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Μπουζαίου προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Επιφάνιος σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 7 Ιανουαρίου 2013 στην κωμόπολη Παντσίου (Panciu) της Κομητείας Βράντσεα.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.