Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας κυρός Κύριλλος. (1954-2013).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Μπογκομίλ Πετρώφ Κοβάτσεφ γεννήθηκε στο χωριό Τσάρεφ Μπροντ (Tsarev Brod) του Νομού Σούμλας (Shumen) της Βουλγαρίας στις 8 Ιουνίου 1954. Στις 21 Ιουλίου 1972 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Αθανασίου κοντά στη Στάρα Ζαγόρα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Δεκεμβρίου 1972 από τον Επίσκοπο Βρανίτσης Γεράσιμο και Πρεσβύτερος στις 14 Νοεμβρίου 1976. Σπούδασε στην Θεολογική Σχολή Αθηνών από το 1976 μέχρι το 1979. Στις 25 Δεκεμβρίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σηλύμνου (1980-1981), ως Έξαρχος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στην Μόσχα (1981-1986) και ως Ηγούμενος στην Ιερά Μονή Τρογιάν (1986-1987). Στις 29 Ιουνίου 1988 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Στις 26 Φεβρουαρίου 1989 εξελέγη Μητροπολίτης Βάρνης και Πρεσλάβας. Διετέλεσε τοποτηρητής των Μητροπόλεων Νευροκοπίου και Δοροστόλου κατά τα έτη 1993-1994. Στις 4 Ιουλίου 1997 ο τίτλος της Μητροπόλεώς του μεταβλήθηκε σε "Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας". Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως από τον Οκτώβριο του 2006 μέχρι τον Φεβρουάριο του 2007. Το 2012 διετέλεσε τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου. Εκοιμήθη κοντά στη Βάρνα στις 9 Ιουλίου 2013 συνεπεία πνιγμού στη θάλασσα.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.