Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νευροκοπίου κυρός Ναθαναήλ. (1952-2013).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Καλαΐτζεφ γεννήθηκε στο χωριό Κοπρίβλεν της Επαρχίας Γκότσε Ντέλτσεφ (Νευροκοπίου) του Νομού Μπλαγκόεφγκραδ στις 16 Νοεμβρίου 1952. Το 1975 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας. Συνέχισε τις Θεολογικές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στις 3 Μαρτίου 1974 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τρογιάν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Απριλίου 1974 και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 13 Απριλίου 1975. Στις 10 Οκτωβρίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Λοβτσού από το 1985 μέχρι το 1986, ως Εφημέριος στο Λονδίνο από το 1986 μέχρι το 1988 και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1988 μέχρι το 1989. Στις 25 Μαρτίου 1989 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρουπνικίου. Στις 17 Απριλίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Νευροκοπίου. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 16 Νοεμβρίου 2013.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.