Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σμόλεν κυρός Νέστωρ. (1925-2013).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Στεφάνωφ Κριστέφ γεννήθηκε στην κωμόπολη Κόστενετς του Νομού Σόφιας στις 29 Μαΐου 1925. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας το 1946 και από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1950. Απέκτησε το μεταπτυχιακό δίπλωμα από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1964. Στις 8 Δεκεμβρίου 1946 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Ρίλας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Αυγούστου 1947 από τον Μητροπολίτη Νευροκοπίου Βόρι και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1956. Στις 4 Ιανουαρίου 1959 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Μεγάλου Τυρνόβου (1956-1970) ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας (1970-1972) ως εκπρόσωπος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στο Πατριαρχείο Ρωσίας (1972-1977) και Αρχειοφύλακας του Πατριαρχείου (1977-1981). Στις 6 Δεκεμβρίου 1980 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Σμόλεν. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1981-1985), Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας (1985-1988), Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δοροστόλου (1988-1991), Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τρογιάν (1991-1992), τοποτηρητής της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας (1992-1993), Βοηθός Επίσκοπος (1998-2000) και τοποτηρητής (2000-2001) της Μητροπόλεως Λοβτσού. Το 2001 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας και εφησύχαζε στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Λοπούσνας (σημερινό Γκεόργκι Νταμιάνωφ) στη Βορειοδυτική Βουλγαρία (Μητρόπολη Λοβτσού). Εκοιμήθη στις 14 Μαρτίου 2013.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.