Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαμταβίσης και Κάσπης κύριος Δαμιανός. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Μαμούκα (Ομάρ) Χούπενια γεννήθηκε στη Σουχούμη στις 6 Αυγούστου 1959. Στις 2 Ιανουαρίου 2004 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Σεπτεμβρίου 2004 από τον Επίσκοπο Σαμταβίσης και Γκόρης Ανδρέα και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 2005 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 3 Νοεμβρίου 2013. χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σαμταβίσης και Κάσπης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.