Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαράκ Τσάλκης κύριος Γρηγόριος. (γεν. 1972).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Κάτσιγια γεννήθηκε στις 26 Αυγούστου 1972 στο Σουχούμη της Αβχαζίας. Σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο του Σαρατώβου της Ρωσίας. Στις 26 Αυγούστου 2010 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 2010 και Πρεσβύτερος στις 14 Σεπτεμβρίου 2010. Στις 4 Δεκεμβρίου 2013 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκαρνταμπάνης και Μαρτκόπης. Στις 12 Ιανουαρίου 2015 εξελέγη Επίσκοπος Αγαράκ Τσάλκης.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022.