Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκαρνταμπάνης και Μαρτκόπης κύριος Ιωάννης. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Σομάχιγια γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 13 Αυγούστου 1971. Το 1995 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο της Τιφλίδας. Στις 15 Μαρτίου 2008 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιουνίου 2008 από τον Επίσκοπος Στεπαντσμίνδης και Χέβης Ιεγουδιήλ. Στις 16 Ιουλίου 2010 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία. Την 1 Δεκεμβρίου 2013 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αγαράκ Τσάλκης. Στις 12 Ιανουαρίου 2015 εξελέγη Επίσκοπος Γκαρνταμπάνης και Μαρτκόπης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.