Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κόκσεταου και Ακμόλας κύριος Σεραπίων. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Σεργκέγεβιτς Κολόσνιτσιν γεννήθηκε στις 6 Ιουλίου 1964 στο χωριό Ποντγκόρνη (σημερινό Γεγκίνμπουλακ) της Επαρχίας Τζαμπούλ του Καζαχστάν. Στις 3 Ιουλίου 1988 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Ιουλίου 1988 από τον Αρχιεπίσκοπο Κισινιώβου και Μολδαβίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 10 Οκτωβρίου 1990 από τον Επίσκοπο Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής Μάρκο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1989 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1993. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Αμπακάν και Κιζίλσκ (1997-2002), Λίπετσκ και Γέλετς (2005-2013) και Αστανάς (2013). Στις 13 Οκτωβρίου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Οκτωβρίου 2013 χειροτονήθηκε στο εημητήριο της Όπτινα Επίσκοπος Κόκσεταου και Ακμόλας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αστανάς και Καζαχστάν Αλέξανδρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Νάρο Φομίνσκ Ιουστινιανό, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Κοζέλσκ και Λιουντινώβου Νικήτα. Στις 6 Μαΐου 2022 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 06 Μαΐου 2022.