Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σουράμης και Χασούρης κύριος Συμεών. (γεν. 1982).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ταϊμουράζ Τσακασβίλι γεννήθηκε στις 9 Αυγούστου 1982 στη Σιγκνάγκη της Γεωργίας. Το 1999 αποφοίτησε από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πολυτεχνείου της Τιφλίδας. Το 2005 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Δεκεμβρίου 2005 από τον Αρχιεπίσκοπο Ουρμπνίσης και Ρουΐσης Ιώβ και Πρεσβύτερος στις 2 Απριλίου 2006 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ουρμπνίσης. Στις 10 Νοεμβρίου 2013 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σουράμης και Χασούρης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.