Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιωαννίνων κυρός Θεόκλητος. (1930-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Θεόκλητος Σετάκης γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 7 Δεκεμβρίου 1930. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1960. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1958 και Πρεσβύτερος στις 21 Νοεμβρίου 1960. Υπηρέτησε ως στρατιωτικός ιερέας από το 1961 μέχρι το 1968 και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ιωαννίνων από το 1968 μέχρι το 1975. Στις 26 Οκτωβρίου 1975 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ιωαννίνων. Στις 12 Οκτωβρίου 1979 λόγω ακυρώσεως της εκλογής του από το Συμβούλιο της Επικρατείας τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γαρδικίου. Στις 6 Νοεμβρίου 1979 αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Ιωαννίνων. Εκοιμήθη στις 13 Απριλίου 2014.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2018.