Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Έλντορετ κύριος Νεόφυτος. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Νεόφυτος Κονγκάι γεννήθηκε το 1970 στο χωριό Kesengei της Επαρχίας Nandi της Κένυας. Σπούδασε τη Θεολογία στην Πατριαρχική Σχολής Αρχιεπίσκοπος Μακάριος Γ΄ της Ναϊρόμπη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Σεπτεμβρίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 27 Σεπτεμβρίου 1998 από τον Μητροπολίτη Κένυας και Ειρηνουπόλεως Σεραφείμ. Υπηρέτησε σε Ενορίες της Ναϊρόμπης και στην εκεί Πατριαρχική Σχολή ως Υποδιευθυντής. Στις 27 Φεβρουαρίου 2005 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το ίδιο έτος του απενεμήθη μεταπτυχιακός τίτλος Θεολογικών Σπουδών από τη Σχολή του Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Το 2007 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Βερροίας. Στις 21 Δεκεμβρίου 2014 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Σάββα Αλεξανδρείας τιτουλάριος Επίσκοπος Νιτρίας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Κένυας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κένυας Μακάριο, Λεοντοπόλεως Γαβριήλ και τον Επίσκοπο Ναυκράτιδος Μελέτιο. Στις 24 Νοεμβρίου 2015 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Νιέρι και Όρους Κένυας. Στις 24 Νοεμβρίου 2022 εξελέγη Επίσκοπος Έλντορετ.