Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ολύμπου κυρός Άνθιμος. (1934-2015).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Δρακωνάκης γεννήθηκε στο χωριό Φουρνί της Νεαπόλεως Λασιθίου Κρήτης στις 20 Νοεμβρίου 1934. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1956. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Μαρτίου 1954 και Πρεσβύτερος στις 21 Οκτωβρίου 1956. Το 1959 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Βέλγιο και στη Γερμανία (Βερολίνο). Το 1969 μετέβη στις Η.Π.Α. Στις 17 Απριλίου 1977 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Πιτσμπούργου (1977-1979). Στις 15 Μαρτίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Βοστώνης και στις 15 Νοεμβρίου 1983 Επίσκοπος Ντένβερ. Το 1988 παραιτήθηκε. Στις 15 Οκτωβρίου 1992 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ολύμπου. Εκοιμήθη στις 30 Μαΐου 2015.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 12 Μαρτίου 2018.