Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σουμπέρκ κύριος Ησαΐας. (γεν. 1980).
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Σλάνινκα γεννήθηκε στις 25 Ιουνίου 1980 στην κωμόπολη Σόμπραντσε (Sobrance) του Νομού Κόσιτσε της Σλοβακίας. Το 2003 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πρέσοβ. Στις 28 Μαΐου 2007 εκάρη ρασοφόρος μοναχός. Στις 28 Μαΐου 2009 έλαβε το μικρό μοναχικό σχήμα. Στις 11 Σεπτεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Σάμπατς Λαυρέντιο. Στις 30 Νοεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 6 Νοεμβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Φεβρουαρίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Μπρνό τιτουλάριος Επίσκοπος Σουμπέρκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ολομούτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Ολομούτς και Μπρνό Συμεών, συμπαραστατούμενος από τον Επίσκοπο π. Κομάρνο Τύχωνα.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.