Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πράγας κύριος Μιχαήλ. (γεν. 1947).
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Νταντάρ γεννήθηκε στο Πρέσοβ της Σλοβακίας στις 9 Ιανουαρίου 1947. Το 1969 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως. Το ίδιο έτος νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Μαΐου 1971 και Πρεσβύτερος στις 22 Μαΐου 1971. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Πράγας. Το 2000 διορίστηκε αντιπρόσωπος της Εκκλησίας της Τσεχίας και Σλοβακίας στη Μόσχα. Το 2003 έλαβε διαζύγιο. Στις 15 Ιουλίου 2004 εκάρη μοναχός στο Μετόχι της Μόσχας της Ιεράς Μονής Αγίου Παντελεήμονος του Αγίου Όρους. Τον Οκτώβριο του 2007 διορίστηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Σβαϊνφούρτης (Schweinfurt) στη δικαιοδοσία της υπό το Πατριαρχείο Ρωσίας Επισκοπής Βερολίνου. Στις 6 Μαρτίου 2015 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Μαρτίου 2015 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Πράγας Μητροπολίτης Πράγας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Πρέσοβ και πάσης Τσεχίας και Σλοβακίας Ροστισλάβος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μιχαλόβτσι και Κόσιτσε Γεώργιο, Μπερούν Ιωακείμ και τους Επισκόπους Φαστώβου Δαμιανό (Πατριαρχείο Ρωσίας) και Μοραβικίου Αντώνιο (Πατριαρχείο Σερβίας).

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.