Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μουκατσέβου και Καρπαθίων κύριος Βίκτωρ. (γεν. 1964).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Βασίλιεβιτς Μπεντ γεννήθηκε στην πόλη Τιάτσεβ (Tiachiv) του Νομού Υποκαρπαθίας της Ουκρανίας στις 5 Μαΐου 1964. Το 1983 αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου του Λβώβου. Στα τέλη της δεκαετίας του 1980 δραστηριοποιήθηκε για την ανεξαρτησία της Ουκρανίας. Διετέλεσε μέλος του Ουκρανικού Κοινοβουλίου. Νυμφεύθηκε, απέκτησε δύο γιους και διαζεύχθηκε. Στις 24 Οκτωβρίου 2004 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μουκατσέβου Αγαπητό.  Το 2005 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Ούζγκοροδ. Στις 8 Οκτωβρίου 2006 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 20 Μαρτίου 2010 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Άνθιμο στην Ιερά Μονή Αγίας Θεοδώρας Θεσσαλονίκης. Την ίδια ημέρα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Δεκεμβρίου 2014 τέθηκε σε αργία από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ουκρανίας (Πατριαρχείου Ρωσίας). Στις 3 Ιουνίου 2015 προσχώρησε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 14 Αυγούστου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Ανδρέου Κιέβου Επίσκοπος Μουκατσέβου και Καρπαθίων. Στις 15 Δεκεμβρίου 2018 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.