Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μαραμούρες και Σατμάρ κυρός Ιουστινιανός. (1921-2016).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Κίρα γεννήθηκε στο Πλόπις (Plopiș) της Κοινότητας Σισέστι (Șișești) της Κομητείας Μαραμούρες της Ρουμανίας στις 28 Μαΐου 1921. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου. Το 1942 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Άννης στη Ρόχια (Κομητεία του Μαραμούρες). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1942 και Πρεσβύτερος στις 17 Απριλίου 1943 από τον Επίσκοπο Βάδου, Φελεάκου και Κλουζίου Νικόλαο. Από το 1944 μέχρι το 1973 διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρόχια. Το 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαραμούρες, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Βάδου. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μαραμούρες και Σατμάρ. Στις 18 Ιουνίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο τιμής ένεκεν. Εκοιμήθη στην Μπάγια Μάρε στις 30 Οκτωβρίου 2016.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.