Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης κυρός Συμεών. (1926-2016).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Χρήστος Δημητρώφ Κωνσταντίνωφ γεννήθηκε στη Βάρνα της Βουλγαρίας στις 17 Σεπτεμβρίου 1926. Στις 6 Δεκεμβρίου 1954 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1955 από τον Επίσκοπο Μακαριουπόλεως Νικόλαο και Πρεσβύτερος στις 8 Οκτωβρίου 1958 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Σπούδασε τη Θεολογία στο Θεολογικό Σεμινάριο και τη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας (1957-1959). Την 1 Νοεμβρίου 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Νέας Υόρκης (1966-1973). Στις 14 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Γλαβινίτσης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Νέας Υόρκης και τοποτηρητής της Μητροπόλεως Άκρονος. Στις 22 Δεκεμβρίου 1979 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης. Στις 17 Απριλίου 1986 εξελέγη Μητροπολίτης Δυτικής Ευρώπης με έδρα τη Βουδαπέστη. Στις 30 Μαΐου 1994 ο τίτλος της Μητροπόλεως μεταβλήθηκε σε "Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης" και η έδρα μεταφέρθηκε στο Βερολίνο. Στις 24 Ιουνίου 2005 παραιτήθηκε για λόγους υγείας, αποκαταστάθηκε όμως και πάλι στη Μητρόπολη Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης στις 28 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Την 1 Δεκεμβρίου 2009 η Ιερά Σύνοδος τον απάλλαξε από τα καθήκοντα του Μητροπολίτου Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης για λόγους υγείας. Στις 9 Ιουνίου 2010 με νεότερη απόφασή της η Ιερά Σύνοδος τον αποκατέστησε και πάλι στην θέση του Μητροπολίτου Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Στις 11 Ιουνίου 2013 απεσύρθη οριστικά της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στο Φοίνιξ της Αριζόνας όπου εφησύχαζε στις 16 Απριλίου 2016.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.