Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρατονικείας κύριος Στέφανος. (γεν. 1969).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Κατές γεννήθηκε στη Ζυρίχη της Ελβετίας την 1 Οκτωβρίου 1969. Υπηρέτησε ως Μόνιμος Υπαξιωματικός του Ελληνικού Στρατού μέχρι το 1998. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Ιανουαρίου 1999 από τον Μητροπολίτη Λέρου Νεκτάριο και Πρεσβύτερος στις 9 Δεκεμβρίου 2001 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Μέχρι το 2004 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Κάλυμνο και από το 2004 στον Μητροπολιτικό Ναό της Λέρου. Από το 2010 μέχρι το 2014 υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Λέρου. Στις 27 Δεκεμβρίου 2016 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό της Λέρου τιτουλάριος Επίσκοπος Στρατονικείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Λέρου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λέρου Παΐσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Προικοννήσου Ιωσήφ, Ρόδου Κύριλλο και Αδριανουπόλεως Αμφιλόχιο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.