Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2017

Ημερολόγιο συμβάντων

ΙΓ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας κ. Αναστάσιος. (Χειροτονία 19-11-1972. Εκλογή 24-06-1992).

Έδρα Τίρανα.

Χάρτης των Επισκοπών της Εκκλησίας της Αλβανίας

 

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης Ιγνάτιος. 27-07-1996.
    Έδρα Βεράτι (Berat).

  2. Ο Κορυτσάς Ιωάννης. 20-07-1998.
    Έδρα Κορυτσά (Korçë).

  3. Ο Αργυροκάστρου Δημήτριος. 16-11-2006.
    Έδρα Αργυρόκαστρο.

  4. Ο Απολλωνίας και Φίερι Νικόλαος. 19-11-2006.
    Έδρα Φίερ (Fier).

  5. Ο Ελβασανίου Αντώνιος. 21-11-2006.
    Έδρα Ελβασάν (Elbasan).

β) Τιτουλάριος Μητροπολίτης.

  1. Ο Αμαντίας Ναθαναήλ. 21-01-2012.

γ) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Βύλιδος Άστειος. 22-01-2012.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 10 Σεπτεμβρίου 2018.