Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Μαϊάμι και Νοτιοανατολικής Αμερικής κυρός Αντώνιος. (1931-2017).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο κατά κόσμον Ίσσα Κχούρι γεννήθηκε στην Δαμασκό στις 17 Ιανουαρίου 1931. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1951. Αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή το 1957. Το 1957 μετέβη στην Βραζιλία και το 1959 στις Η.Π.Α. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στην Βοστώνη στις 29 Μαΐου 1960. Από το 1959 μέχρι το 1962 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Βλαδιμήρου στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας. Στις 3 Αυγούστου 1969 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Ιανουαρίου 1983 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου στο Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης τιτουλάριος Επίσκοπος Σελευκείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βορείου Αμερικής. Στις 9 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μαϊάμι και Νοτιοανατολικής Αμερικής. Στις 3 Αυγούστου 2017 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 2 Οκτωβρίου 2017.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 11 Ιουνίου 2022.