Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντεβόλσκι κυρός Θεοδόσιος. (1934-2017).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Θεόδωρος Μίντσεφ Κουπίτσκωφ γεννήθηκε στο χωριό Ντραγκίζεβο του Μεγάλου Τυρνόβου στις 9 Νοεμβρίου 1934. Στις 3 Δεκεμβρίου 1955 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τρογιάν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Ιανουαρίου 1956 και Πρεσβύτερος στις 21 Σεπτεμβρίου 1962. Στις 27 Ιουλίου 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Φεβρουαρίου 1997 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βρανίτσης από σχισματικούς Αρχιερείς του Πατριαρχείου Βουλγαρίας (Εναλλακτική Σύνοδος). Το 1998 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και του απένειμε τον τίτλο του Επισκόπου Ντεβόλσκι. Αρχικά τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βράτζης σύντομα όμως επέστρεψε στη Σόφια. Το 2007 ήταν υποψήφιος για τη θέση του Μητροπολίτη Φιλιππουπόλεως. Στις 26 Μαΐου 2008 του ανατέθηκαν τα καθήκοντα του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Τρογιάν. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι την 1 Φεβρουαρίου 2011 οπότε τέθηκε στη διάθεση της Ιεράς Συνόδου. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 3 Ιανουαρίου 2017.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.