Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2018

Ημερολόγιο συμβάντων

Ι. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κ. Χρυσόστομος ο Β΄. 26-02-1978.

Έδρα Λευκωσία.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Κιτίου Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λάρνακος και Λευκάρων. 26-10-1973.
    Έδρα Λάρνακα.

  2. Ο Κωνσταντίας Βασίλειος, Πρόεδρος Αμμοχώστου. 28-04-1996.
    Έδρα Αμμόχωστος (προσωρινή έδρα Παραλίμνι).

  3. Ο Πάφου Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Αρσινόης και Ρωμαίων. 26-05-1996.
    Έδρα Πάφος.

  4. Ο Μόρφου Νεόφυτος, Πρόεδρος των Σόλων. 13-09-1998.
    Έδρα Μόρφου (προσωρινή έδρα Ευρύχου).

  5. Ο Λεμεσού Αθανάσιος, Πρόεδρος Αμαθούντος και Κουρίου. 14-02-1999.
    Έδρα Λεμεσός.

  6. Ο Κύκκου και Τυλληρίας Νικηφόρος. 24-02-2002.
    Έδρα Ι.Μ. Κύκκου.

  7. Ο Ταμασσού Ησαΐας, Πρόεδρος Ορεινής. 11-06-2007.
    Έδρα Επισκοπειό.

  8. Ο Τριμυθούντος Βαρνάβας. 21-07-2007.
    Έδρα Δάλι.

  9. Ο Κυρηνείας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λαπήθου και Καραβά. 10-12-2011.
    Έδρα Κυρήνεια (προσωρινή έδρα Λευκωσία).

β) Χωρεπίσκοποι.

  1. Ο Καρπασίας Χριστοφόρος. 03-06-2007.
    Χωρεπίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Νέας Ιουστινιανής.
    Έδρα Ριζοκάρπασο (προσωρινή έδρα Λευκωσία).

  2. Ο Αμαθούντος Νικόλαος. 10-06-2007.
    Χωρεπίσκοπος της Ι.Μ. Λεμεσού.
    Έδρα Λεμεσός.

  3. Ο Αρσινόης Νεκτάριος. 14-09-2008.
    Χωρεπίσκοπος της Ι.Μ. Πάφου.
    Έδρα Περιστερώνα Πάφου.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Λήδρας Επιφάνιος. 23-06-2007.

  2. Ο Χύτρων Λεόντιος. 24-06-2007.

  3. Ο Νεαπόλεως Πορφύριος. 27-10-2007.

  4. Ο Μεσαορίας Γρηγόριος. 30-03-2008.

δ) Σχολάζων Αρχιερεύς.

  1. Ο Σαλαμίνος Βαρνάβας. 12-08-1973.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 25 Σεπτεμβρίου 2018.