Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Ιβάνοβιτς Λούκοβιτς γεννήθηκε στο Μολοντέτσνο του Νομού Μίνσκ στις 28 Μαρτίου 1970. Στις 5 Απριλίου 1993 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ζιροβίτσι. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Απριλίου 1993 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 20 Μαΐου 1997 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Από το 2002 μέχρι το 2018 υπηρέτησε στην Επισκοπή Μπρέστ. Στις 16 Οκτωβρίου 2018 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Οκτωβρίου 2018 χειροτονήθηκε στη Μόσχα τιτουλάριος Επίσκοπος Μποροβλιάνης, Βικάριος της Επισκοπής Μίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Ζασλάβ Παύλο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τον Αρχιεπίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τον Επίσκοπο Σλούτσκ και Σολιγκόρσκ Αντώνιο. Στις 30 Αυγούστου 2019 εξελέγη Επίσκοπος Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.