Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κινσάσας κύριος Θεοδόσιος. (γεν. 1973).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Θεοδόσιος Τσιτσιβός γεννήθηκε στο χωριό Κυπάρισσος της Επαρχίας Τριχωνίδος του Νομού Αιτωλοακαρνανίας στις 17 Μαρτίου 1973. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1997 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Γηροκομείου Πατρών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1997 και Πρεσβύτερος το 2002 από τον Μητροπολίτη Πατρών Νικόδημο. Την ημέρα της χειροτονίας του σε Πρεσβύτερο έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας και Εφημέριος στη Μητρόπολη Πατρών. Το 2016 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Κινσάσας και στις 30 Νοεμβρίου 2017 Πατριαρχικός Επίτροπος Κανάγκας. Στις 6 Δεκεμβρίου 2018 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καΐρου Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Κανάγκας. Στις 12 Ιανουαρίου 2022 εξελέγη Μητροπολίτης Κινσάσας.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 12 Ιουνίου 2022.