Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκούλου και Βορείου Ουγκάντας κύριος Νεκτάριος. (γεν. 1982).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Καμπούγιε γεννήθηκε το 1982 στην Ουγκάντα σε οικογένειεα Ρωμαιοκαθολικών. Στα μαθητικά του χρόνια μεταστράφηκε στην Ορθοδοξία. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πεντέλης. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Ιερώνυμο τον Β΄. Στις 13 Φεβρουαρίου 2022 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καΐρου Επίσκοπος Γκούλου και Βορείου Ουγκάντας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γουϊνέας Γεώργιο, Μέμφιδος Νικόδημο, Καμπάλας Ιερώνυμο, Μπουρούντι και Ρουάντας Ιννοκέντιο, Νέας Ιωνίας Γαβριήλ (Εκκλησία της Ελλάδος), Φθιώτιδος Συμεών (Εκκλησία της Ελλάδος) και τους Επισκόπους Τζίντζας και Ανατολικής Ουγκάντας Σίλβεστρο, Τολιάρας και Νοτίου Μαδαγασκάρης Πρόδρομο και Νικοπόλεως Θεμιστοκλή.