Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σταυροπηγίου κύριος Αλέξιος. (γεν. 1963).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Σταμάτιος Ψωΐνος γεννήθηκε το 1963 στην Αρεόπολη Λακωνίας. Σπούδασε τη Θεολογία στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Αθηνών και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1986 από τον Μητροπολίτη Περιστερίου Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος το 1992 από τον Μητροπολίτη Νέας Σμύρνης Αγαθάγγελο. Υπηρέτησε ως εφημέριος στις Μητροπόλεις Νέας Σμύρνης (1992-2002) και Γλυφάδας (2002-2023). Υπηρέτησε επίσης ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Γλυφάδας (2002-2023). Στις 10 Οκτωβρίου 2023 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Σταυροπηγίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Ιγνάτιο Μόσχο και Ειρηναίο Νάκο. Στις 4 Νοεμβρίου 2023 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Γλυφάδας Επίσκοπος Σταυροπηγίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Γλυφάδας Αντώνιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σύρου Δωρόθεο, Σιδηροκάστρου Μακάριο, Χαλκίδος Χρυσόστομο, Κορίνθου Διονύσιο, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Ιλίου Αθηναγόρα, Θεσσαλιώτιδος Τιμόθεο και Φαναρίου Αγαθάγγελο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 24 Ιανουαρίου 2024.