Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαλώνων κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1961).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Μωυσής Σωτηριάδης γεννήθηκε στην Κατερίνη το 1961. Το 1984 αποφοίτησε από το Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής Θεσσαλονίκης και το 2001 από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Ποντιφικό Ανατολικό Ινστιτούτο της Ρώμης. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βλατάδων Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1992 από τον Μητροπολίτη Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικο και Πρεσβύτερος το 1997 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Συνοδικής Επιτροπής Διορθοδόξων και Διαχριστιανικών σχέσεων. Στις 9 Οκτωβρίου 2023 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Σαλώνων, έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Μάξιμο Μητράρα και Αθηναγόρα Σουπουρτζή. Στις 3 Νοεμβρίου 2023 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Θείας Αναλήψεως Κατερίνης Επίσκοπος Σαλώνων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αρκαλοχωρίου Ανδρέα (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Σιδηροκάστρου Μακάριο, Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβα, Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνο, Φθιώτιδος Συμεών, Λαγκαδά Πλάτωνα, Πολυανής και Κιλκισίου Βαρθολομαίο και Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2023.