Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σκοπέλου κύριος Νικόδημος. (γεν. 1969).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ευσταθίου γεννήθηκε στη Χαλκίδα το 1969. Είναι αδελφός κατά σάρκα του Μητροπολίτη Γόρτυνος Νικηφόρου. Αποφοίτησε από την Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Αθηνών το 1990 και από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1995. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Άρμα Ευβοίας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1992 από τον Μητροπολίτη Χαλκίδος Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος το 1996. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Χαλκίδος. Από το 2001 μέχρι το 2003 υπηρέτησε ως αποσπασμένος εφημέριος στη Μητρόπολη Ιταλίας. Το 2003 αναγορεύθηκε διδάκτορας του Ινστιτούτου Οικουμενικής Θεολογίας του Μπάρι της Ιταλίας. Διετέλεσε Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος (2004-2006) και Πρωτοσύγκελος (2006-2023) της Μητροπόλεως Χαλκίδος. Στις 9 Οκτωβρίου 2023 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Σκοπέλου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Χαλκίδος, έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Σεραφείμ Σπέη και Ιωσήφ Κατσούρα. Στις 26 Οκτωβρίου 2023 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Χαλκίδος Επίσκοπος Σκοπέλου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σύρου Δωρόθεο, Κορίνθου Διονύσιο, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Φθιώτιδος Συμεών, Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Νικηφόρο, Φαναρίου Αγαθάγγελο και Χαλκίδος Χρυσόστομο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2023.