Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπενίν και Τόγκο κύριος Αθανάσιος. (γεν. 1982).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Αθανάσιος Καγιέμπε γεννήθηκε το 1982 στην πόλη Κανάνγκα (Kananga) του Κονγκό. Σπούδασε Παιδαγωγικά στο Πανεπιστήμιο της Κινσάσα και Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές επίσης στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε από τον Μητροπολίτη Γουϊνέας Γεώργιο. Στις 7 Αυγούστου 2017 διορίστηκε Διευθυντής της Πατριαρχικής βιβλιοθήκης Αλεξανδρείας. Στις 31 Μαρτίου 2024 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Κινσάσας Επίσκοπος Μπενίν και Τόγκο. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γουϊνέας Γεώργιο, Κατάγκας Μελέτιο, Κινσάσας Θεοδόσιο, Κανάγκας Χαρίτωνα και τους Επισκόπους Τζίντζας Σίλβεστρο, Γκούλου Νεκτάριο, Γκόμας Τιμόθεο και Κωνσταντιανής Κοσμά.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 03 Απριλίου 2024.