Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπουζουμπούρας και Μπουρούντι κύριος Ισαάκ. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Ισαάκ Τσαπόγλου γεννήθηκε το 1967 στο χωριό Καλός Αγρός της Δράμας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 29 Μαΐου 1986 στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Πέντε Βρύσεων (Μητρόπολη Λαγκαδά). Στις 18 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λαγκαδά Σπυρίδωνα. Στις 12 Δεκεμβρίου 1994 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Μιλήτου Απόστολο. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Λαγκαδά, ως εφημέριος της Ορθόδοξης Χριστιανικής αδελφότητας "Λυδία" στην Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης (1995-2013), ως αποσπασμένος εφημέριος στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Χάλκης Πριγκηποννήσων και ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Πέντε Βρύσεων (2010-2015). Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Ελασσώνος, ως εφημέριος της Μητροπόλεως Μποτσουάνας και Σχολάρχης της Πατριαρχικής Σχολής Αλεξανδρείας (2020-2024). Στις 25 Φεβρουαρίου 2024 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίου Σάββα Αλεξανδρείας Επίσκοπος Μπουζουμπούρας και Μπουρούντι. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λεοντοπόλεως Γαβριήλ, Μέμφιδος Νικόδημο, Νουβίας Σάββα, Πτολεμαΐδος Παντελεήμονα, Πηλουσίου Νάρκισσο και Ταμιάθεως Γερμανό.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2024.