Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τζούμπας και Νοτίου Σουδάν κύριος Κωνσταντίνος.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Κωνσταντίνος Μποναμπίγια γεννήθηκε στην Ουγκάντα. Σπούδασε στην Πατριαρχική Σχολή "Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος ο Γ΄" στη Ριρούτα της Κένυας και στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Το 1996 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 25 Μαΐου 2017 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Απριλίου 2024 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τζούμπας και Νοτίου Σουδάν στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καΐρου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λεοντοπόλεως Γαβριήλ, Καμπάλας Ιερώνυμο, Ερμουπόλεως Νικόλαο, Μέμφιδος Νικόδημο, Νουβίας Σάββα, Πτολεμαΐδος Παντελεήμονα, Πηλουσίου Νάρκισσο και τους Επισκόπους Τζίντζας Σίλβεστρο, Γκούλου Νεκτάριο και Ιππωνος Στέφανο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 23 Απριλίου 2024.