Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκόμας κύριος Τιμόθεος. (γεν. 1972).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Τιμόθεος Ντούμπα Μουσανγκάη (Musungai) γεννήθηκε στις 18 Νοεμβρίου 1972 στην πόλη Κανάνγκα (Kananga) του Κονγκό. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1999 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2007 από τον Μητροπολίτη Κεντρώας Αφρικής Ιγνάτιο και Πρεσβύτερος στις 26 Ιουνίου 2011 από τον Επίσκοπο Μαρεώτιδος Γαβριήλ. Στις 27 Ιουνίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 2011 μέχρι το 2022 υπηρέτησε ως υπεύθυνος του ιεραποστολικού έργου στο Ανατολικό Κονγκό (με έδρα την πόλη Μπούνια). Στις 3 Ιουνίου 2022 διορίστηκε Πατριαρχικός Επίτροπος στην Επισκοπή Γκόμας. Στις 30 Μαρτίου 2024 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Κινσάσας Επίσκοπος Γκόμας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γουϊνέας Γεώργιο, Κατάγκας Μελέτιο, Κινσάσας Θεοδόσιο, Κανάγκας Χαρίτωνα και τους Επισκόπους Τζίντζας Σίλβεστρο, Γκούλου Νεκτάριο και Κωνσταντιανής Κοσμά.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 31 Μαρτίου 2024.