Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 13 Σεπτέμβριος 2016 00:10
Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ 2016 - 2017

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου (ΓΕΛ) παρακολουθούν τα μαθήματα Γενικής Παιδείας + 1 μάθημα Επιλογής και τα μαθήματα Ομάδας Προσανατολισμού (ΟΠ) που έχουν επιλέξει.

Τα μαθήματα της κάθε Ομάδας Προσανατολισμού (ΟΠ) της Γ΄τάξης ΓΕΛ είναι πέντε (05) και διδάσκονται δεκαπέντε (15) ώρες συνολικά την εβδομάδα αλλά δεν είναι και τα πέντε (05) πανελλαδικώς εξεταζόμενα.

Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού (ΟΠ) επιτρέπει την πρόσβαση σε τρία (03) Επιστημονικά Πεδία (ΕΠ).
Οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν μέχρι και δύο (02) ΕΠ & έχουν δικαίωμα να αλλάξουν: Ομάδα Μαθημάτων Προσανατολισμού έως και την 20ή Σεπτεμβρίου και μάθημα επιλογής έως και την 30ή Σεπτεμβρίου κάθε διδακτικού έτους.

Οι τρεις Ομάδες Προσανατολισμού (ΟΠ) που αντικαθιστούν τις κατευθύνσεις της Γ΄ τάξης Λυκείου για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2016 -17 είναι:

1. Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών
2. Ομάδα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών
3. Ομάδα Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.

Κάθε Ομάδα Προσανατολισμού έχει τρία (03) κοινά μαθήματα που απαιτούνται σε όλα τα επιστημονικά πεδία όπου έχει πρόσβαση η συγκεκριμένη ομάδα και άλλα τρία (03) εκ των οποίων ο κάθε υποψήφιος μπορεί να επιλέξει ένα (01) ή δύο (02). Το τέταρτο μάθημα που θα επιλεχθεί είναι εξαιρετικά σημαντικό, διότι οδηγεί σε συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο και ομάδες σχολών.
Ωστόσο, το νέο εξεταστικό δίνει τη δυνατότητα εάν επιλεχθεί και 5ο μάθημα να «ξεκλειδώνουν» τμήματα και από δεύτερο επιστημονικό πεδίο, προκειμένου να διευρυνθούν οι δυνατότητες επιλογής.

• Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών:
Οι υποψήφιοι που θα επιλέξουν τη συγκεκριμένη ομάδα προσανατολισμού θα εξεταστούν υποχρεωτικά σε τρία (03) κοινά μαθήματα:

1. Νεοελληνική Γλώσσα
2. Αρχαία και
3. Ιστορία

Α. Αν οι υποψήφιοι εκτός από τα τρία (3) κοινά μαθήματα επιλέξουν να εξεταστούν και στα Λατινικά της ομάδας προσανατολισμού, τότε θα έχουν πρόσβαση σε τμήματα του 1ου Επιστημονικού Πεδίου.

Β. Αν οι υποψήφιοι επιλέξουν να εξεταστούν εκτός από τα τρία (03) κοινά μαθήματα και στη Βιολογία Γενικής Παιδείας, τότε θα έχουν πρόσβαση με μειωμένα μόρια στο 3ο Επιστημονικό Πεδίο.

Γ. Αν επιλεχθούν εκτός από τα τρία (03) κοινά μαθήματα τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας, οι υποψήφιοι θα έχουν πρόσβαση στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο (Παιδαγωγικές Σπουδές).

• Ομάδα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών:
Οι υποψήφιοι που θα επιλέξουν τη συγκεκριμένη ομάδα προσανατολισμού θα εξεταστούν υποχρεωτικά σε τρία (3) κοινά μαθήματα:

1. Νεοελληνική Γλώσσα
2. Φυσική και
3. Χημεία.

Α. Εάν το 4ο μάθημα που θα εξεταστούν είναι τα Μαθηματικά, τότε θα έχουν πρόσβαση στα τμήματα του 2ου Επιστημονικού Πεδίου.

Β. Αν η επιλογή του 4ου μαθήματος εκτός από τα τρία (03) κοινά μαθήματα είναι η Βιολογία, τότε θα έχουν πρόσβαση στο 3ο Επιστημονικό Πεδίο.

Γ. Αν εκτός από τα τρία (03) κοινά μαθήματα οι υποψήφιοι επιλέξουν ως 4ο μάθημα την Ιστορία Γενικής Παιδείας, θα έχουν πρόσβαση στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο (Παιδαγωγικές Σπουδές).

• Ομάδα Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής:

1. Έκθεση
2. Μαθηματικά και
3. Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Α. Αν το 4ο μάθημα είναι οι Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, τότε οι υποψήφιοι μαθητές οδηγούνται αυτομάτως στα τμήματα που εντάσσονται στο 5ο Επιστημονικό Πεδίο.

Β. Εάν η επιλογή του 4ου μαθήματος είναι η Βιολογία Γενικής Παιδείας, θα έχουν πρόσβαση στα τμήματα του 3ου Επιστημονικού Πεδίου, αλλά με μειωμένα μόρια.

Γ. Τέλος, εάν εξεταστούν στην Ιστορία Γενικής Παιδείας, τότε θα έχουν πρόσβαση στις σχολές του 4ου Επιστημονικού Πεδίου.

Μάρα Μαζαράκη
Υπ. ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Αιγίου

Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ 2016 - 2017 | Μαθήματα Γ΄ τάξης Ημερήσιου ΓΕΛ

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 14 Σεπτέμβριος 2016 11:12 )