Επαγγελματικό Λύκειο

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 21 Σεπτέμβριος 2017 12:35    PDF Εκτύπωση E-mail
Έγκριση, κατ΄ εξαίρεση για το σχολικό έτος 2017-2018, της λειτουργίας ολιγομελών τμημάτων ΕΠΑ.Λ.

Υπογράφτηκε απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Δ. Μπαξεβανάκη με την οποία εγκρίνεται η λειτουργία τμημάτων στα Επαγγελματικά Λύκεια σε 12 περιφερειακές διευθύνσεις εκπαίδευσης της χώρας, με μικρότερο αριθμό μαθητών από τον προβλεπόμενο στην υπ΄ αριθ. Φ12/134644/Δ4/08- 08-2017 (Β΄ 2891) υπουργική απόφαση «Ελάχιστος αριθμός μαθητών για τη δημιουργία τμήματος Γενικής Παιδείας της Α' Τάξης, τμήματος Τομέα της Β' Τάξης και τμήματος Ειδικότητας της Γ' Τάξης Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.)».

Θα ακολουθήσει αντίστοιχη απόφαση για ΕΠΑΛ της περιφερειακής διεύθυνσης εκπαίδευσης Αττικής.

Το έγγραφο σε μορφή pdf

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 19 Σεπτέμβριος 2017 01:07    PDF Εκτύπωση E-mail
Μεταλυκειακό Έτος -Τάξη Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑΛ για την περίοδο 2017-18

Στάλθηκε σήμερα από τη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, εγκύκλιος υλοποίησης του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας για την περίοδο 2017-2018.

Στην εγκύκλιο αυτή γίνεται αναφορά  και στην ολοκλήρωση της α΄ φάσης μαθητείας που ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2017 και θα λήξει τον προσεχή Νοέμβριο.

Αναφορά επίσης γίνεται στην υλοποίηση του νέου θεσμού των Ομάδων Υποστήριξης Μαθητείας που θα λειτουργούν στα ΚΠΑ του ΟΑΕΔ, με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών των ΕΠΑΛ που έχουν διατεθεί για το σκοπό αυτό.

Την παραπάνω εγκύκλιο συνοδεύει ένα  ενδεικτικό Χρονοδιάγραμμα Ενεργειών υλοποίησης του Μεταλυκειακού έτους-Τάξης Μαθητείας μέχρι και την έναρξη των Τάξεων Μαθητείας, σχέδιο Πρόσκλησης Υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο Μεταλυκειακό έτος-Τάξη Μαθητείας, καθώς  η 2η έκδοση του Οδηγού Εργοδότη της μαθητείας ΥΠΠΕΘ.

Υπενθυμίζουμε ότι από τον Οκτώβριο του 2017 θα δημιουργηθούν τμήματα μαθητείας – με βάση τις διαθέσιμες θέσεις μαθητείας - στις παρακάτω εννέα (9) νέες ειδικότητες:

Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών - Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων - Γραφικών Τεχνών - Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών - Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού - Βοηθός Ιατρικών  & Βιολογικών Εργαστηρίων - Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων - Βοηθός Φυσικοθεραπευτή - Αισθητικής Τέχνης

Υπενθυμίζουμε τέλος ότι κατά την πρώτη φάση υλοποίησης του προγράμματος λειτουργούν ήδη σε ΕΠΑ.Λ. από τις 10-3-2017 τμήματα μαθητείας στις παρακάτω επτά (7) ειδικότητες: Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών - Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων - Τεχνικός Οχημάτων - Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής -Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής - Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής και Βοηθός Νοσηλευτή. Στις ειδικότητες αυτές θα ξεκινήσουν νέα τμήματα είτε από τον Οκτώβριο του 2017, στις περιοχές εκείνες που δεν λειτουργούν στην Α΄ φάση αντίστοιχα τμήματα, είτε από την 1/12/2017, αμέσως μετά την ολοκλήρωση των εργαστηριακών μαθημάτων των ήδη λειτουργούντων τμημάτων.

Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 20 Σεπτέμβριος 2017 08:24 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 01 Σεπτέμβριος 2017 08:07    PDF Εκτύπωση E-mail
Σχετικά με τις εγγραφές στα ΕΠΑ.Λ. και την έγκριση ολιγομελών τμημάτων

1. Για την έγκαιρη έναρξη των μαθημάτων στα Επαγγελματικά Λύκεια, το ΥΠ.Π.Ε.Θ. προχώρησε από τη φετινή χρονιά:

α) στην καθιέρωση των εξετάσεων των μετεξεταστέων μαθητών  σε Γυμνάσια και Λύκεια  τον Ιούνιο.

β) στην καθιέρωση των εγγραφών σε όλους τους τύπους σχολείων μέχρι τις 30 Ιουνίου.

γ) στην καθιέρωση ηλεκτρονικών δηλώσεων προτίμησης για την εγγραφή στα ΕΠΑ.Λ., μέτρο που θα επεκταθεί την επόμενη σχολική χρονιά για στα ΓΕ.Λ.2. Με αυτό       τον τρόπο ήδη γνωρίζουμε έγκαιρα σχεδόν το 80% των τμημάτων που θα λειτουργήσουν στα ΕΠΑ.Λ. και είναι δυνατός ο σωστός προγραμματισμός για το  εκπαιδευτικό προσωπικό και τη διανομή των βιβλίων.

2.  Με αυτό τον τρόπο ήδη γνωρίζουμε έγκαιρα σχεδόν το 80% των τμημάτων που θα λειτουργήσουν στα ΕΠΑ.Λ. και είναι δυνατός ο σωστός προγραμματισμός για το εκπαιδευτικό προσωπικό και τη διανομή των βιβλίων.

Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 12 Σεπτέμβριος 2017 09:23 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τετάρτη, 23 Αύγουστος 2017 23:51    PDF Εκτύπωση E-mail
Κατάλογος Επαγγελματικών Λυκείων και Ειδικότητες

Δημοσιεύουμε τον πλήρη κατάλογο των Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας με τους τομείς και τις ειδικότητες που ιδρύθηκαν και λειτουργούν στο καθένα από αυτά, με βάση το νέο νόμο (4386/16) λειτουργίας τους.

Το πλήρες έγγραφο με τον κατάλογο των Επαγγελματικών Λυκείων και τις ειδικότητες σε μορφή pdf.

Πηγή: ΥΠΠΕΘ

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 23 Αύγουστος 2017 23:52 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Δευτέρα, 17 Ιούλιος 2017 20:21    PDF Εκτύπωση E-mail
Καθορισμός Ειδικοτήτων Γ΄ τάξης ανά Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) του ν. 4386/2016 (Α΄ 83)