Στρατιωτικές Σχολές

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 23 Μάιος 2017 10:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Οι κατευθύνσεις με τις συναφείς με αυτές ειδικότητες της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Μ.Υ.Α.)

Στη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Μ.Υ.Α.) λειτουργούν οι ακόλουθες κατευθύνσεις με τις συναφείς με αυτές ειδικότητες:

α. Κατεύθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης:
αα) Μηχανοσυνθέτης
αβ) Μηχανικός Μεταφορικών Μέσων και Μηχανημάτων
αγ) Τηλεπικοινωνιών – Ηλεκτρονικών
αδ) Ηλεκτρολόγος
αε) Γενικός Οπλουργός
αστ) Συντηρητής Αεροπορικών Εγκαταστάσεων
αζ) Πληροφορικής

β. Κατεύθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης:
αα) Ραδιοναυτίλος
αβ) Ελεγκτής Αναχαίτισης
αγ) Αμύνης Αεροδρομίων
αδ) Μετεωρολόγος
αε) Πληροφοριών

γ. Κατεύθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης:
αα) Στρατολόγος
αβ) Ταμιακός
αγ) Γενικός Υλικονόμος

Η Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Μ.Υ.Α.) είναι Ανώτερη Στρατιωτική Σχολή Υπαξιωματικών (Α.Σ.Σ.Υ.) και ανήκει στην ανώτερη βαθμίδα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Έδρα της Σχολής ορίζεται η Αεροπορική Βάση της Δεκέλειας.

Η διάρκεια της εκπαίδευσης στη Σχολή είναι τριετής. Κατά τη διάρκεια αυτής οι σπουδαστές καλούνται Δόκιμοι. Όσοι απ’ αυτούς αποφοιτούν ευδοκίμως, ονομάζονται μόνιμοι Σμηνίες της αντίστοιχης κατεύθυνσης - ειδικότητας.

Τα παραπάνω περιγράφονται στο Π.Δ. 45/2017 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 70Α/2017

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 02 Μάιος 2017 13:11    PDF Εκτύπωση E-mail
Προκήρυξη Προκήρυξη ∆ιαγωνισµού Επιλογής Σπουδαστών-τριών Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυµάτων - έως Παρασκευή 19 Μαΐου 2017

Προκήρυξη ∆ιαγωνισµού Επιλογής Σπουδαστών-τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυµάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών ∆οκίµων (ΣΝ∆), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωµατικών Σωµάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωµατικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωµατικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεµικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ), Πολεµικής Αεροπορίας (ΣΜΥΑ)

Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριων ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ

Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση Υποψηφίου

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 27 Ιανουάριος 2017 01:02    PDF Εκτύπωση E-mail
Αλλαγές στο Μηχανογραφικό του 2017 - αφορούν στη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας του 2ου Επιστημονικού Πεδίου

Τροποποίηση της με αριθμ. Φ.253/85476/Α5/2015 (ΦΕΚ 995 τ.Β’) υπουργικής απόφασης «Ένταξη των Σχολών, των Τμημάτων και των Εισαγωγικών Κατευθύνσεων στα Επιστημονικά Πεδία του άρθρου 3 του ν. 4327/2015 (ΦΕΚ 50 τ.Α’) και συντελεστές βαρύτητας μαθημάτων.», ως ακολούθως:

Στο εδάφιο 2. «ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ» της παρ. 2 του άρθρου 1, στις Στρατιωτικές Σχολές προστίθεται:

• ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (ΣΜΥΑ) - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
  • ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (ΣΜΥΑ) - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
  • ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (ΣΜΥΑ) - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΦΟΔΙΑΣΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

Στο εδάφιο 2. «ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ» της παρ. 2 του άρθρου 1, από τις Στρατιωτικές Σχολές διαγράφεται:

• ΙΠΤΑΜΕΝΩΝ ΡΑΔΙΟΝΑΥΤΙΛΩΝ (ΣΙΡ)
  • ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (ΣΤΥΑ)
  • ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΟΙΚ. ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (ΣΥΔ)

Το σχετικό ΦΕΚ με την Υπουργική Απόφαση

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 29 Νοέμβριος 2016 08:44    PDF Εκτύπωση E-mail
Συνεργασία Στρατού και Δημοσίων Φορέων (Ενημέρωση Μαθητών)

Στο πλαίσιο συνεργασίας του Στρατού και των φορέων εκπαίδευσης η Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών προτίθεται να υποδεχθεί και να ενημερώσει τους μαθητές των Λυκείων και Γυμνασίων για τις Παραγωγικές Σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων, από 01 Δεκεμβρίου 16 έως και 28 Φεβρουαρίου 17.

Οι ημερομηνίες και οι ώρες των επισκέψεων θα καθοριστούν με απευθείας συνεννόηση. Υπεύθυνο για την ενημέρωση και ρύθμιση λεπτομερειών είναι το Τμήμα Εισαγωγικών Εξετάσεων της Σχολής.

Η ενημέρωση θα γίνεται στο Κέντρο Ψυχαγωγίας και στη συνέχεια οι μαθητές θα ξεναγούνται στις εγκαταστάσεις της Σχολής. Η ενημέρωση και η ξενάγηση θα διαρκεί περίπου 90΄.
Πληροφορίες σχετικά με τη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών  του Στρατού μπορείτε να βρείτε στον Οδηγό Σπουδών στη διεύθυνση: smy.army.gr.
Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 29 Νοέμβριος 2016 08:54 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 13 Μάιος 2016 07:30    PDF Εκτύπωση E-mail
Διευκρινιστική Οδηγία για τα πεδία της ΣΜΥΝ

ΟΣΟΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΜΥΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ (Α,Β,Γ,Δ) ΚΑΙ ΤΑ 4 ΠΕΔΙΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΜΥΝ.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΜΥΝ

Οι ειδικότητες των Δοκίμων Υπαξιωματικών της ΣΜΥΝ κατανέμονται σε τέσσερα Πεδία γνωστικών αντικειμένων: Πρώτο (Α΄), Δεύτερο (Β΄), Τρίτο (Γ΄) και Τέταρτο (Δ΄) τα οποία περιλαμβάνουν τις παρακάτω ειδικότητες:

α. Πεδίο Α΄: Διοίκησης και Διαχείρισης: Διαχειριστής

β. Πεδίο Β΄ : Ναυτικών Επιχειρήσεων: Αρμενιστής, Επιχειρήσεων / Επικοινωνιών.

γ. Πεδίο Γ΄: Ναυτικών Όπλων: Τεχνικός Όπλων.

δ. Πεδίο Δ΄: Τεχνολογικών Εφαρμογών: Ηλεκτρολόγος, Τεχνικός Μηχανολογικών Συστημάτων, Τεχνικός Ηλεκτρονικών Συστημάτων, Ηλεκτρονικός Υπολογιστών και Δικτύων.