Σπουδές στην Κύπρο

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 17 Μάιος 2016 08:32    PDF Εκτύπωση E-mail
Εισαγωγή Ελλήνων στα Δημόσια Πανεπιστήμια της Κύπρου - Αιτήσεις και Μηχανογραφικό από 1 έως 22 Ιουλίου 2016

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου, με έδρα τη Λευκωσία, και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, με έδρα τη Λεμεσό, ενημερώνουν όλους τους ενδιαφερόμενους Ελλαδίτες φοιτητές και φοιτήτριες ότι θα πρέπει να συμπληρώσουν και να αποστείλουν την αίτηση εισδοχής μαζί με το βαθμό πρόσβασης τους με συστημένο ταχυδρομείο από την 1 η Ιουλίου 2016 μέχρι τις 22 Ιουλίου 2016 (με σφραγίδα ταχυδρομείου μέχρι και 22 Ιουλίου 2016) στη διεύθυνση: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, Λεωφόρος Πανεπιστημίου 1, Πανεπιστημιούπολη, 1678, Τ.Θ. 20537 Λευκωσία, Κύπρος, αναγράφοντας στο φάκελο την ένδειξη «Αίτηση Ελλαδιτών Υποψηφίων για εισδοχή 2016 με το παλαιό σύστημα» ή «Αίτηση Ελλαδιτών Υποψηφίων για εισδοχή 2016 με το νέο σύστημα».

Δείτε το σχετικό έντυπο αίτησης και μηχανογραφικό με το Νέο Σύστημα

Δείτε το σχετικό έντυπο αίτησης και μηχανογραφικό με το Παλαιό Σύστημα

Πηγή: Πανεπιστήμιο Κύπρου | Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας

info: Βάσεις εισαγωγής στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου και στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου έτους 2015 - Α και Β κατανομής

Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 24 Μάιος 2016 07:38 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τετάρτη, 19 Μάρτιος 2014 12:47    PDF Εκτύπωση E-mail
Εισδοχή Ελλαδιτών στα Δημόσια Πανεπιστήμια της Κύπρου για το ακαδημαϊκό έτος 2014 - 2015

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου, με έδρα τη Λευκωσία, και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, με έδρα τη Λεμεσό, ενημερώνουν όλους τους ενδιαφερόμενους Ελλαδίτες φοιτητές και φοιτήτριες ότι θα πρέπει να συμπληρώσουν και να αποστείλουν την αίτηση εισδοχής μαζί με το βαθμό πρόσβασης τους με συστημένο ταχυδρομείο από την 1η Ιουλίου 2014 μέχρι τις 18 Ιουλίου 2014 (με σφραγίδα ταχυδρομείου μέχρι και 18 Ιουλίου 2014) στη διεύθυνση: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, Λεωφόρος Πανεπιστημίου 1, Πανεπιστημιούπολη, 1678, Τ.Θ. 20537 Λευκωσία, Κύπρος, αναγράφοντας στο φάκελο την ένδειξη «Αίτηση Ελλαδιτών Υποψηφίων για εισδοχή 2014».

Δείτε αναλυτικές οδηγίες και το έντυπο της αίτησης με τις σχολές της Κύπρου.

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 20 Μάρτιος 2014 00:18 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 13 Μάρτιος 2014 09:38    PDF Εκτύπωση E-mail
Σπουδές στην Κύπρο - Εκδήλωση πρόσκληση

Την Τρίτη 18 Μαρτίου 2014 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για την παρουσίαση των Κυπριακών Πανεπιστημίων στην Πάτρα. Η παρουσίαση θα διεξαχθεί σε αίθουσα του ξενοδοχείου «ASTIR HOTEL PATRAS» (Αγίου Ανδρέου 16, Πάτρα) από εκπροσώπους του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού Κύπρου και των πιο κάτω Κυπριακών Πανεπιστημίων:

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο
Πανεπιστήμιο Κύπρου
Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου
Πανεπιστήμιο Frederick
University of Central Lancashire Cyprus

Σκοπός της παρουσίασης, που θα γίνει από εκπροσώπους των Κυπριακών Πανεπιστημίων, είναι η ενημέρωση των μαθητών και γονέων τους, καθώς και των εκπαιδευτικών του Νομού Αχαΐας.

Δείτε το πρόγραμμα και την πρόσκληση για την εκδήλωση στο συνημμένο.

Παρακολουθείστε σχετικό βίντεο του Πανεπιστημίου Κύπρου: Σχολές, Τμήματα, Υποδομές κ.λ.π.

Παρακολουθείστε επίσημη παρουσίαση του ΤΕΠΑΚ: Σχολές, Τμήματα, Εργαστήρια, Φοιτητική ευημερία, Ανάπτυξη στη Λεμεσό, Υποδομές, Φοιτητική ζωή.

Η Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση στην Κύπρο 2014 by ΚΕΣΥΠ ΑΙΓΙΟΥ

Attachments:
Download this file (prosklisi1_1.pdf)Πρόσκληση[ ]34 Kb
Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 20 Μάρτιος 2014 00:12 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 20 Σεπτέμβριος 2013 01:33    PDF Εκτύπωση E-mail
Εισακτέοι Ελλαδίτες με την Α και Β κατανομή στα δημόσια Πανεπιστημιακά ιδρύματα της Κύπρου 2013-14 - Βάσεις εισαγωγής

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοίνωσαν τα αποτελέσματα των Ελλαδιτών υποψηφίων που έχουν εξασφαλίσει θέση στα ιδρύματα αυτά για το ακαδημαϊκό έτος 2012-13.

Στα συνημμένα αρχεία μπορείτε να δείτε τις βάσεις εισακτέων στα τμήματα των δυο πανεπιστημίων καθώς και πληροφορίες που αφορούν στις εγγραφές.

Α κατανομή Πανεπιστήμιο Κύπρου

Α κατανομή Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

B κατανομή Πανεπιστήμιο Κύπρου

Περισσότερες πληροφορίες για την εγγραφή στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου εδώ

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 20 Νοέμβριος 2013 15:16 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 22 Μάρτιος 2013 22:18    PDF Εκτύπωση E-mail
Εισδοχή Ελλαδιτών Υποψηφίων στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου για το Ακαδημαϊκό Έτος 2013 - 14

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου, με έδρα τη Λευκωσία και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με έδρα τη Λεμεσό, ενημερώνουν όλους τους ενδιαφερόμενους Ελλαδίτες υποψηφίους φοιτητές και φοιτήτριες ότι θα πρέπει να συμπληρώσουν και να αποστείλουν την αίτηση εισδοχής μαζί με το βαθμό πρόσβασης τους με συστημένο ταχυδρομείο από την 1η Ιουλίου 2013 μέχρι τις 19 Ιουλίου 2013 (με σφραγίδα ταχυδρομείου μέχρι και 19 Ιουλίου 2013) στη διεύθυνση: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, Λεωφόρος Πανεπιστημίου 1, Πανεπιστημιούπολη, 1678, Τ.Θ. 20537 Λευκωσία, Κύπρος, αναγράφοντας στο φάκελο την ένδειξη «Αίτηση Ελλαδιτών Υποψηφίων για εισδοχή 2013».

Την αίτηση εισδοχής καθώς και πληροφορίες μπορείτε να την βρείτε στο συνημμένο.

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 13 Μάρτιος 2014 09:35 )