Νομοθεσία

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Σάββατο, 02 Σεπτέμβριος 2017 11:02    PDF Εκτύπωση E-mail
Κατανομή των τμημάτων της Τριτοβάθμιας στα Επιστημονικά Πεδία για τις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018

Η νέα Υπουργική Απόφαση για την ενταξη των Σχολών, των Τμημάτων και των Ει- σαγωγικών Κατευθύνσεων στα Επιστημονικά Πεδία του άρθρου 3 του ν.  4327/2015 (ΦΕΚ 50 τ. Α’) όπως τροποποιήθηκε με τις παρ. 1 και 2 του άρθρου 74 του ν. 4485/2017 (ΦΕΚ 114 Α’) και συ- ντελεστές βαρύτητας μαθημάτων.

δείτε το σχετικό ΦΕΚ

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 13 Ιούλιος 2017 20:15    PDF Εκτύπωση E-mail
Αλλαγές από τη νέα χρονιά στη εισαγωγή φοιτητών στα παιδαγωγικά τμήματα

Το ΥΠΠΕΘ, μετά από αίτημα των Παιδαγωγικών Τμημάτων, προτίθεται να προχωρήσει με διάταξη που έχει περιληφθεί στο νομοσχέδιο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση στην κατάργηση του επιστημονικού πεδίου των Παιδαγωγικών Τμημάτων (4ουΕπιστημονικού Πεδίου) ως διακριτού πεδίου που απαιτεί εξέταση σε συγκεκριμένο μάθημα γενικής παιδείας (Μαθηματικά για τους υποψήφιους της Ομάδας Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών και Ιστορία για τους υποψήφιους των Ομάδων Προσανατολισμού Θετικών Επιστημών και Οικονομίας-Πληροφορικής). Με τη νομοθετική αυτή ρύθμιση σχεδιάζεται η ένταξη των Παιδαγωγικών Τμημάτων σε όλα τα Επιστημονικά Πεδία ήδη από το επόμενο σχολικό έτος, ώστε η πρόσβαση στα παιδαγωγικά τμήματα να επιτρέπεται με οποιαδήποτε από τις τετράδες μαθημάτων των Ομάδων Προσανατολισμού και οι υποψήφιοι/ες να απαλλαγούν από την εξέταση στο 5ο μάθημα που προβλεπόταν.

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 23 Φεβρουάριος 2017 09:01    PDF Εκτύπωση E-mail
Καθορισμός των τμημάτων των Πανεπιστημίων και των ΤΕΙ στους υποψήφιους των ΕΠΑΛ

Απόφαση Φ.151/27299 /Α5/17-2-2017 (ΦΕΚ 545/Β/22-2-2017) του Υπουργείου Παιδείας

Αποφασίζουμε τον καθορισμό των διαδικασιών πρόσβασης και επιλογής των υποψηφίων για εισαγωγή σε Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές κατευθύνσεις Τμημάτων των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι), Ανωτάτη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΑΣΠΑΙΤΕ), των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης (ΑΣΤΕ), των Ανώτερων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων (ΑΣΣΥ), της Σχολής Αστυφυλάκων των Σχολών της Αστυνομικής Ακαδημίας, της Σχολής Πυροσβεστών των Σχολών Πυροσβεστικής Ακαδημίας, των Σχολών της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ), και για ειδικό ποσοστό θέσεων 1% επί του αριθμού των θέσεων ανά Τμήμα σε τμήματα σχολών των Πανεπιστημίων με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις Επαγγελματικού Λυκείου με το σύστημα εισαγωγής που θεσπίστηκε με το ν. 4186/2013 (ΦΕΚ 193 Α’), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

δείτε την Υπουργική Απόφαση

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 23 Φεβρουάριος 2017 13:43 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 16 Φεβρουάριος 2017 13:17    PDF Εκτύπωση E-mail
Πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υποψηφίων ΕΠΑΛ και εσπερινών ΕΠΑΛ

Στον Νόμο 4452/2017 – Ρύθμιση θεμάτων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας και άλλες διατάξεις και στο Άρθρο 13 – Ρύθμιση θεμάτων εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση προβλέπονται τα παρακάτω για τους υποψηφίους των Πανελλαδικών εξετάσεων των Επαγγελματικών Λυκείων καθώς και ειδικότερα τους υποψηφίους των Πανελλαδικών εξετάσεων Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων:

3.α) Η παρ. 1 του άρθρου 13 του ν. 4186/2013 (Α΄193), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 10 του άρθρου 66 του ν. 4386/2016 (Α΄83), αντικαθίσταται ως εξής:

«1.Α.αα) Οι κάτοχοι πτυχίου ΕΠΑΛ, εφόσον κατέχουν απολυτήριο δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου ή απολυτήριο Γενικού Λυκείου και οι κάτοχοι ισότιμων τίτλων Επαγγελματικού Λυκείου έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ, στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης και σε Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές Κατευθύνσεις των ΤΕΙ, που είναι αντίστοιχα ή συναφή με τους τομείς από τους οποίους αποφοιτούν. Επίσης, απόφοιτοι όλων των τομέων των ΕΠΑΛ έχουν δικαίωμα εισαγωγής σε κοινή ομάδα που περιλαμβάνει Τμήματα Σχολών ΤΕΙ, Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, Σχολή Αστυφυλάκων, Σχολή Πυροσβεστικής και Σχολές της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού. Η εισαγωγή τους γίνεται σε ειδικό ποσοστό θέσεων του συνολικού αριθμού εισακτέων, που ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ή και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού. Ειδικά, για τις σχολές των ΤΕΙ, της ΑΣΠΑΙΤΕ και των Ανωτέρων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης το ειδικό ποσοστό θέσεων είναι κατά προσέγγιση ανάλογο του ποσοστού του αριθμού των υποψηφίων ΕΠΑΛ σε σχέση με το σύνολο των υποψηφίων.

Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 27 Φεβρουάριος 2017 22:02 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τετάρτη, 15 Φεβρουάριος 2017 19:26    PDF Εκτύπωση E-mail
Ο Νόμος 4452/2017 - Ρύθμιση θεμάτων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας και άλλες διατάξεις

ΦΕΚ 17 Τεύχος Α’/15.02.2017 του νέου νόμου 4452/2017 – Ρύθμιση θεμάτων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας και άλλες διατάξεις.

Δείτε εδώ το σχετικό ΦΕΚ