Κατατακτήριες Εξετάσεις

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τετάρτη, 18 Δεκέμβριος 2013 22:53    PDF Εκτύπωση E-mail
Οι κατατακτήριες εξετάσεις σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ - οι νέες διαδικασίες πραγματοποίησής τους
Το ποσοστό των κατατάξεων των πτυχιούχων Πανεπιστημίου, Τ.Ε.Ι. ή ισοτίμων προς αυτά, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., της Ελλάδος ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) καθώς και των κατόχων πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων, ορίζεται σε ποσοστό 12% επί του αριθμού των εισακτέων κάθε ακαδημαϊκού έτους σε κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου, Τ.Ε.Ι. ή Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. Πέραν του ανωτέρω ποσοστού, κατατάξεις πτυχιούχων Τμημάτων Οδοντιατρικής σε Τμήματα Ιατρικής και πτυχιούχων Τμημάτων Ιατρικής σε Τμήματα Οδοντιατρικής πραγματοποιούνται σε ξεχωριστό ποσοστό 3% επί του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα υποδοχής.
Η επιλογή των υποψηφίων για κατάταξη πτυχιούχων γίνεται αποκλειστικά με κατατακτήριες εξετάσεις με θέματα ανάπτυξης σε τρία μαθήματα.
Οι κατατακτήριες εξετάσεις διενεργούνται κατά το διάστημα από 1 έως 20 Δεκεμβρίου κάθε ακαδημαϊκού έτους. Το πρόγραμμα εξετάσεων ανακοινώνεται από τη Γραμματεία του Τμήματος υποδοχής του Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι. ή Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την έναρξη εξέτασης του πρώτου μαθήματος.
Ειδικά για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος οι εξετάσεις θα διενεργηθούν από 19/2/2014 έως 28/2/2014.

Τα παραπάνω προβλέπονται σε Υπουργική Απόφαση τις λεπτομέρειες της οποίας μπορείτε να δείτε εδώ
Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 18 Δεκέμβριος 2013 22:59 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 18 Αύγουστος 2009 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Κατατακτήριες Εξετάσεις

Πηγή: ΚΕΣΥΠ Λαμίας

Πήρες το πτυχίο σου και  θέλεις να παρακολουθήσεις και ακόμα μία σχολή?  Ο συντομότερος τρόπος να περάσεις σε κάποιο άλλο τμήμα είναι οι κατατακτήριες εξετάσεις. Όχι μόνο γιατί αποφεύγεις τον ανταγωνισμό και τον όγκο της ύλης των πανελληνίων, αλλά και γιατί ως πτυχιούχος έχεις το προνόμιο να κερδίσεις χρόνο, καθώς, από τη στιγμή που θα πετύχεις η κατάταξη γίνεται συνήθως στο τρίτο εξάμηνο.

Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 18 Ιανουάριος 2010 18:06 )